fbpx
08.07.2019

Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?

Opuchlizna na kostkach, wzdęty brzuch i dodatkowe kilogramy to zdecydowanie najczęstsze objawy zatrzymywania wody w organiźmie. Problem ten dotyczy głównie kobiet, jednak coraz częściej borykają się z nim także mężczyźni.  W aptekach pojawiają się suplementy i tabletki mające pomóc pozbyć się nadmiary wody. Coraz częściej także medycyna estetyczna oferuje masaże i zabiegi, które wspomagają w walce z obrzękami. 

Dzisiaj zastanowimy się nad powodem zatrzymywania wody i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jak się tego problemu pozbyć.

Przyczyny

Tych jest kilka. 

Do najczęstszych należy picie niewystarczającej ilości wody. Wydaje się to kuriozalne, jednak nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki płynów i jeśli ich nie dostarczamy – będzie zatrzymywał wodę w tkance podskórnej. To właśnie tam zgromadzona woda tworzy obrzęki oraz znienawidzony przez kobiety – cellulit. 

Równie często zatrzymywanie wody związane jest z nadmiarem soli w naszej diecie. WHO zaleca by dzienne spożycie soli nie przekraczało 5 gramów, czyli jednej płaskiej łyżeczki do herbaty. Tymczasem – jak wskazują badania – używamy soli dwukrotnie a nawet trzykrotnie więcej, co powoduje wiązanie wody w tkankach – i co za tym idzie obrzęki, wzrost masy ciała a nawet problemy z nadciśnieniem.

Kolejną przyczyną zatrzymywania wody jest mała aktywność fizyczna. Jeśli mamy siedzący tryb życia krew w naszym organiźmie krąży wolniej, co w efekcie prowadzi do zastoju płynów. Jest to normalna sytuacja w drugiej fazie cyklu, najczęściej kilka dni przed miesiączką, ale bywa również spowodowana źle dobraną antykoncepcją hormonalną i problemami z tarczycą.

Woda zatrzymuje się także w wyniku spożywania zbyt dużych ilości alkoholu, który zakwasza organizm i powoduje jego odwodnienie. 

Ostatnią – ale równie ważną przyczyną obrzęków – jest dieta uboga w białka, których zadaniem jest między innymi wiązanie wody. Jeśli białka jest zbyt mało – płyny fizjologiczne sączą się przez ścianki naczyń i tym samym – powodują opuchliznę.

Co możemy zrobić?

Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się problemu nadmiaru wody w organiźmie jest zbilansowana dieta oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim nawodnienie! Zawsze powinniśmy mieć pod ręką butelkę wody, którą należy pić regularnie małymi łyczkami. Kolejna sprawa to wyeliminowanie soli – pamiętajcie, że w daniach typu fast-food i przekąskach jest jej bardzo dużo, nawet jeśli wydaje nam się inaczej. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie i często posiłkujecie się gotowymi daniami ze sklepu – warto rozważyć zamówienie cateringu dietetycznego, w którym macie pewność, że jecie zdrowe i zbilansowane posiłki. Ważnym krokiem jest także ograniczenie kawy i alkoholu oraz odpowiednia dawka ruchu każdego dnia.

Jeśli mimo wszystko obrzęki ciągle się pojawiają – można sięgnąć także po zioła takie jak pokrzywa, czystek czy bez, które mają działanie moczopędne i oczyszczające. 

Podobne tematy:
08.08.2019

Dieta na cellulit!

Nie każda osoba decyduje się na stosowanie cateringu dietetycznego ze względu na wagę. Czasami chcemy po prostu zacząć odżywiać się regularnie, nauczyć dobrych nawyków czy  w przypadku kobiet…… pozbyć się uporczywego cellulitu! 99,9% kobiet twierdzi, że go ma. Większość z nich stosuje kremy, zabiegi medycyny estetycznej, ale czy wiecie, że...
31.07.2019

Dlaczego powinieneś jeść białko?

Białko to jeden z trzech makroskładników zawartych w naszym pożywieniu. Odgrywa istotną rolę w organizmie, służy między innymi  do budowy tkanek i narządów, syntezy hormonów i enzymów, pełni funkcje transportowe i magazynujące, reguluje przebieg procesów biologicznych, immunologicznych, kontroluje procesy wzrostu i różnicowania komórek. Zapotrzebowanie na białko zależy od naszego wieku,...
Komentarze 0
Nie odnaleziono żadnych komenatrzy. Bądź pierwszy!
Twój komentarz