fbpx
08.07.2019

Dlaczego organizm zatrzymuje wodę?

Opuchlizna na kostkach, wzdęty brzuch i dodatkowe kilogramy to zdecydowanie najczęstsze objawy zatrzymywania wody w organiźmie. Problem ten dotyczy głównie kobiet, jednak coraz częściej borykają się z nim także mężczyźni.  W aptekach pojawiają się suplementy i tabletki mające pomóc pozbyć się nadmiary wody. Coraz częściej także medycyna estetyczna oferuje masaże i zabiegi, które wspomagają w walce z obrzękami. 

Dzisiaj zastanowimy się nad powodem zatrzymywania wody i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jak się tego problemu pozbyć.

Przyczyny

Tych jest kilka. 

Do najczęstszych należy picie niewystarczającej ilości wody. Wydaje się to kuriozalne, jednak nasz organizm potrzebuje odpowiedniej dawki płynów i jeśli ich nie dostarczamy – będzie zatrzymywał wodę w tkance podskórnej. To właśnie tam zgromadzona woda tworzy obrzęki oraz znienawidzony przez kobiety – cellulit. 

Równie często zatrzymywanie wody związane jest z nadmiarem soli w naszej diecie. WHO zaleca by dzienne spożycie soli nie przekraczało 5 gramów, czyli jednej płaskiej łyżeczki do herbaty. Tymczasem – jak wskazują badania – używamy soli dwukrotnie a nawet trzykrotnie więcej, co powoduje wiązanie wody w tkankach – i co za tym idzie obrzęki, wzrost masy ciała a nawet problemy z nadciśnieniem.

Kolejną przyczyną zatrzymywania wody jest mała aktywność fizyczna. Jeśli mamy siedzący tryb życia krew w naszym organiźmie krąży wolniej, co w efekcie prowadzi do zastoju płynów. Jest to normalna sytuacja w drugiej fazie cyklu, najczęściej kilka dni przed miesiączką, ale bywa również spowodowana źle dobraną antykoncepcją hormonalną i problemami z tarczycą.

Woda zatrzymuje się także w wyniku spożywania zbyt dużych ilości alkoholu, który zakwasza organizm i powoduje jego odwodnienie. 

Ostatnią – ale równie ważną przyczyną obrzęków – jest dieta uboga w białka, których zadaniem jest między innymi wiązanie wody. Jeśli białka jest zbyt mało – płyny fizjologiczne sączą się przez ścianki naczyń i tym samym – powodują opuchliznę.

Co możemy zrobić?

Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się problemu nadmiaru wody w organiźmie jest zbilansowana dieta oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim nawodnienie! Zawsze powinniśmy mieć pod ręką butelkę wody, którą należy pić regularnie małymi łyczkami. Kolejna sprawa to wyeliminowanie soli – pamiętajcie, że w daniach typu fast-food i przekąskach jest jej bardzo dużo, nawet jeśli wydaje nam się inaczej. Jeżeli nie macie czasu na gotowanie i często posiłkujecie się gotowymi daniami ze sklepu – warto rozważyć zamówienie cateringu dietetycznego, w którym macie pewność, że jecie zdrowe i zbilansowane posiłki. Ważnym krokiem jest także ograniczenie kawy i alkoholu oraz odpowiednia dawka ruchu każdego dnia.

Jeśli mimo wszystko obrzęki ciągle się pojawiają – można sięgnąć także po zioła takie jak pokrzywa, czystek czy bez, które mają działanie moczopędne i oczyszczające. 

Podobne tematy:
25.10.2019

Potrawy, które pomagają rozwijać masę mięśniową

Kiedy widzimy w internecie pięknie wyrzeźbioną kobietę lub mężczyznę - wydaje nam się zawsze, że taka osoba musi spędzać pół dnia na treningach. Jednak to nie jest do końca prawda. Wyrzeźbiona sylwetka to nie tylko siłownia i aktywność fizyczna. To przede wszystkim odpowiednie żywienie. Bez zdrowej i zbilansowanej diety - godziny...
14.10.2019

Trening EMS – najbardziej profesjonalny electro – trening

Dzisiaj, kiedy liczy się oszczędność każdej minuty, znalezienie czasu na regularne treningi robi się coraz trudniejsze.  Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest personalny trening metodą EMS. Ten rodzaj treningu, jest wysoce efektywną i oszczędną czasowo metodą treningową służącą modelowaniu sylwetki przy jednoczesnym  zwiększeniu siły i wytrzymałości. Przynosi również bardzo dobre efekty...
Komentarze 0
Nie odnaleziono żadnych komenatrzy. Bądź pierwszy!
Twój komentarz