fbpx
10.04.2019

Dieta nie musi być karą!

Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów kojarzy nam się zazwyczaj z mordęgą i głodowaniem. Słowo dieta jest z jednej strony jednym z  najczęściej przez nas używanym, a z drugiej – najbardziej znienawidzonym. W potocznym rozumieniu dieta oznacza brak sił, odmawianie sobie wszystkiego i zły humor. W końcu – przecież każdy z nas lubi jeść, więc jeśli nagle zaczynamy sobie tego jedzenia odmawiać – jak tu mieć dobry humor?

Dlaczego tak jest?

Ano pewnie  dlatego, że przez bardzo wiele lat brakowało nam świadomości tego na czym tak naprawdę polega proces odchudzania i potocznie przyjęło się, że dieta to po prostu głodówka. 

Chcesz schudnąć? Przestań jeść – najlepiej w ogóle. A jeśli musisz – zapychaj się sałatą i popijaj obficie wodą. Generalnie spożywaj jak najmniej kalorii i pamiętaj – nie jedz po 18.00.

Znacie to? Zapewne tak. Znacie tez pewnie szereg magicznych diet takich jak dieta kopenhaska, dieta białkowa, dieta niełączenia czy dieta Kwaśniewskiego. Co chwila na rynku pojawiają się jakieś nowości dietetyczne, z których każda obiecuje spadek wagi o 10 kg w ciągu dwóch tygodni. Pojawiają się nawet programy dietetyczne oparte na zastępowaniu posiłków odchudzającymi koktajlami z proszku. Producenci obiecują cuda. Kuszące ….. ale jak to jest w praktyce?

Nasz organizm to naprawdę mądry twór

Znacie kogoś kto schudł na magicznych dietach? Na pewno znacie bo takich osób wcale nie jest mało. Pytanie tylko co się stało później. Czy ten spadek wagi się utrzymał? CZy te osoby do dzisiaj trzymają osiągnięte efekty – czy może szybko wróciły do swojej wagi i starych nawyków żywieniowych?

Podpowiemy Wam, że w 90% przypadków mamy do czynienia z tym drugim scenariuszem. Cudowna dieta – spadek wagi – efekt jojo. Dlaczego? Bo nie jest tak łatwo oszukać machinerię, którą mamy w środku i nawet jeśli nam się to uda – to w pewnym momencie nasz organizm jednak połapie się w tym co robimy i zacznie walczyć. A zrobi to nie dlatego, że jest złośliwy i nie chce nas wesprzeć – ale dlatego, że aby zapewnić nam prawidłowe funkcjonowanie – organizm ma swoje potrzeby i zrobi wszystko, by je zaspokoić. 

Co zatem zrobić, by skutecznie schudnąć?

Przede wszystkim przestać traktować dietę jak głodówkę i karę. Dieta nie musi być ani nudna, ani monotonna, ani drastycznie ograniczona kalorycznie. Jest takie powiedzenie, że aby schudnąć trzeba jeść i to jedno z najmądrzejszych zdań dotyczących odchudzania, jakie kiedykolwiek usłyszycie. Kiedy ucinacie kaloryczność do minimum – organizm traktuje to jako zagrożenie. Zamiast gubić nagromadzoną tkankę tłuszczową – zaczyna ją magazynować w obawie przed „gorszymi czasami”. Kiedy my cieszymy się, że szybko spadają kilogramy – organizm pozbywa się wody, zaczyna spalać mięśnie – robi wszystko by tylko zachować tłuszcz. A w końcu nie o to nam chodzi!!!

Żeby proces odchudzania przebiegał naprawdę efektywnie musimy oczywiście postawić na deficyt kaloryczny ale niewielki. Nie fundujemy sobie szoku – po prostu ucinamy trochę i wprowadzamy aktywność fizyczną. Jemy 4-5 posiłków, zapewniamy ciału energię do tego, by mogło sprawnie funkcjonować. Dzięki temu nasza machineria nie włącza trybu obronnego. Po prostu przestawia się powoli na nowe zasady.

Jeśli zapewnimy sobie regularne dostawy energii, a do tego jeszcze będziemy się odżywiać różnorodnie i smacznie – kilogramy spadną i mamy dużą szansę, że nie powrócą a my przestawimy się na zdrowy tryb życia. 

Dieta bowiem nie ma być czasem wyznaczonym od do, po którego zakończeniu rzucamy się z powrotem na fast foody. Dieta ma być stylem życia. Okresem słuchania własnego organizmu i nauki, jak jeść rozsądnie oraz jak dobierać posiłki.

Catering dietetyczny może być tutaj bardzo pomocnym narzędziem – nie tylko jako źródło inspiracji – co i jak jeść – ale też jako pomocnik w przestawieniu się na właściwy tryb żywieniowy. Dostarczane przez Fit Cooker posiłki są różnorodne i skomponowane w taki sposób, by dostarczyć Wam wszystkich niezbędnych makroelementów i minerałów. Nasze usługi mogą być doskonałą lekcją komponowania dań i wprowadzeniem Was w świat dobrych nawyków. W gratisie dorzucamy jeszcze oszczędność czasu, który możecie przeznaczyć na aktywność fizyczną (lub na cokolwiek chcecie).

Przetestuj nasze diety

Podobne tematy:
30.04.2019

Dieta podczas majówki

Długi majowy weekend to czas, kiedy najczęściej odpoczywamy poza miastem oraz spotykamy się z rodziną i znajomymi. Początek maja daje już możliwość spędzania czasu na zewnątrz - a co za tym biesiadowania przy grillu, które jak wskazują badania - jest jednym z ulubionych zwyczajów Polaków. Dla osób, będących na diecie taki...
10.04.2019

Słodycze na diecie.

Kto z nas nie lubi słodyczy? Czekoladki, batoniki, ciasteczka i serniczek …… na samą myśl cieknie ślinka i dlatego kategoryczne wyeliminowanie ich z naszej diety przychodzi bardzo trudno.  Ile to razy będąc na diecie brała Was ochota na coś słodkiego, która ostatecznie doprowadzała do zjedzenia litra lodów zagryzanych herbatniczkami? Zazwyczaj...
Komentarze 0
Nie odnaleziono żadnych komenatrzy. Bądź pierwszy!
Twój komentarz