fbpx
10.06.2019

Dieta i trening, czyli najlepsze zestawienie dla pięknej sylwetki i zdrowego organizmu

Wiele osób z nadwagą, zaczynając przygodę z odchudzaniem – decyduje się na drastyczną dietę. Jest także druga grupa osób – zwolennicy intensywnych, wyczerpujących treningów, którzy spędzają godziny na siłowni, nie myśląc o tym co jedzą.

Tymczasem walkę z tłuszczem powinniśmy zacząć od zdrowej diety, do której dołożymy mniej intensywny – ale regularny trening, dopasowany do naszych warunków fizycznych.

Intensywne trenowanie to wynalazek ostatnich lat. Kiedyś osoby, które jako dorosłe uprawiały jakikolwiek sport były rzadkością – teraz wysiłek fizyczny to moda i nieodłączny element dbania o zgrabną sylwetkę.

Zdecydowanie rzadziej myślimy o diecie – pewnie z tego względu, że łatwiej nam zmobilizować się raz na jakiś czas do treningu niż do konsekwentnych zmian w sposobie jedzenia. Bardzo często zjadamy nadprogramowe kalorie tłumacząc to sobie  „i tak zaraz to spalę”. 

W rezultacie wpadamy w pułapkę ciągłego stresu – bo jak – mając pracę i rodzinę – wykroić czas na kolejny trening? Coraz mniej śpimy, coraz więcej ćwiczymy. Nie ma regeneracji – tak potrzebnej organizmowi by prawidłowo funkcjonować.

Jak to jest z tym treningiem?

Wysiłek fizyczny ma sprawić, by nasz organizm sięgnął do zapasów tkanki tłuszczowej. Żeby to osiągnąć najczęściej wybieramy tzw. kardio – czyli chociażby bieganie. Oczywiście próbujemy biegać do upadłego – nawet jeśli nasza wydolność jest na bardzo niskim poziomie. To błąd! Wbrew pozorom takie treningi nie przybliżą nas do upragnionego celu. Dlaczego?

Ano dlatego, ze im bardziej intensywny wysiłek fizyczny – tym mocniej korzystamy ze zgromadzonego w mięśniach glikogenu, a w niewielkim tylko stopniu – z tkanki tłuszczowej. Gdy mało wytrenowana osoba zaczyna biegać – jej puls rośnie bardzo szybko, a co za tym idzie – organizm przechodzi na wyższy (cukrowy) stopień zasilania. Przeciętnemu człowiekowi starcza glikogenu na kilkadziesiąt minut aktywności. Po tym czasie organizm sięgnie po tłuszcz, ale jeśli jesteśmy słabo wytrenowani – nie dotrwamy do tego etapu. 

To jednak wcale nie jest najgorsza wiadomość. Po treningu nasz organizm chce jak najszybciej odbudować zużyte zapasy glikogenu i czujemy potężny głód. Zaczynamy jeść – często za dużo i niezdrowo. W efekcie zjadamy więcej niż spaliliśmy na treningu.

Nie oznacza to oczywiście, że po treningu nie powinniśmy jeść wcale. Dla organizmu – odnowa rezerwy energii jest bardzo istotna i jeśli nie dostarczymy mu paliwa – wykorzysta w tym celu własne mięśnie, co w efekcie doprowadzi do spadku metabolizmu.

Żeby temu zapobiec – musimy wypośrodkować dwie powyższe sytuacje. Czyli zjeść niewielki posiłek, który złożony będzie z węglowodanów oraz białka.

Najważniejsza jest równowaga!

Żeby zdrowo i efektywnie chudnąć konieczne jest zachowanie swojego rodzaju równowagi. Dieta to zdecydowanie 70% sukcesu – pozostałe 30% to odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny.

Ważne by dobrać sobie taką aktywność, którą zwyczajnie polubimy a następnie powolutku budować swoją wydolność. Dzięki temu będziemy mogli z czasem przejść do bardziej intensywnych form treningu. Takich, które skuteczniej spalają tkankę tłuszczową.

Zbyt intensywne treningi bez odpowiedniej regeneracji, w połączeniu z drakońską dietą – nie pomogą nam poradzić sobie z nadwagą i niechcianym tłuszczem. Mogą jedynie doprowadzić do kontuzji, zachwiania równowagi hormonalnej i wpędzić w depresję. A przecież nie o to nam chodzi.

Podobne tematy:
08.08.2019

Dieta na cellulit!

Nie każda osoba decyduje się na stosowanie cateringu dietetycznego ze względu na wagę. Czasami chcemy po prostu zacząć odżywiać się regularnie, nauczyć dobrych nawyków czy  w przypadku kobiet…… pozbyć się uporczywego cellulitu! 99,9% kobiet twierdzi, że go ma. Większość z nich stosuje kremy, zabiegi medycyny estetycznej, ale czy wiecie, że...
31.07.2019

Dlaczego powinieneś jeść białko?

Białko to jeden z trzech makroskładników zawartych w naszym pożywieniu. Odgrywa istotną rolę w organizmie, służy między innymi  do budowy tkanek i narządów, syntezy hormonów i enzymów, pełni funkcje transportowe i magazynujące, reguluje przebieg procesów biologicznych, immunologicznych, kontroluje procesy wzrostu i różnicowania komórek. Zapotrzebowanie na białko zależy od naszego wieku,...
Komentarze 0
Nie odnaleziono żadnych komenatrzy. Bądź pierwszy!
Twój komentarz