fbpx
10.06.2019

Dieta i trening, czyli najlepsze zestawienie dla pięknej sylwetki i zdrowego organizmu

Wiele osób z nadwagą, zaczynając przygodę z odchudzaniem – decyduje się na drastyczną dietę. Jest także druga grupa osób – zwolennicy intensywnych, wyczerpujących treningów, którzy spędzają godziny na siłowni, nie myśląc o tym co jedzą.

Tymczasem walkę z tłuszczem powinniśmy zacząć od zdrowej diety, do której dołożymy mniej intensywny – ale regularny trening, dopasowany do naszych warunków fizycznych.

Intensywne trenowanie to wynalazek ostatnich lat. Kiedyś osoby, które jako dorosłe uprawiały jakikolwiek sport były rzadkością – teraz wysiłek fizyczny to moda i nieodłączny element dbania o zgrabną sylwetkę.

Zdecydowanie rzadziej myślimy o diecie – pewnie z tego względu, że łatwiej nam zmobilizować się raz na jakiś czas do treningu niż do konsekwentnych zmian w sposobie jedzenia. Bardzo często zjadamy nadprogramowe kalorie tłumacząc to sobie  „i tak zaraz to spalę”. 

W rezultacie wpadamy w pułapkę ciągłego stresu – bo jak – mając pracę i rodzinę – wykroić czas na kolejny trening? Coraz mniej śpimy, coraz więcej ćwiczymy. Nie ma regeneracji – tak potrzebnej organizmowi by prawidłowo funkcjonować.

Jak to jest z tym treningiem?

Wysiłek fizyczny ma sprawić, by nasz organizm sięgnął do zapasów tkanki tłuszczowej. Żeby to osiągnąć najczęściej wybieramy tzw. kardio – czyli chociażby bieganie. Oczywiście próbujemy biegać do upadłego – nawet jeśli nasza wydolność jest na bardzo niskim poziomie. To błąd! Wbrew pozorom takie treningi nie przybliżą nas do upragnionego celu. Dlaczego?

Ano dlatego, ze im bardziej intensywny wysiłek fizyczny – tym mocniej korzystamy ze zgromadzonego w mięśniach glikogenu, a w niewielkim tylko stopniu – z tkanki tłuszczowej. Gdy mało wytrenowana osoba zaczyna biegać – jej puls rośnie bardzo szybko, a co za tym idzie – organizm przechodzi na wyższy (cukrowy) stopień zasilania. Przeciętnemu człowiekowi starcza glikogenu na kilkadziesiąt minut aktywności. Po tym czasie organizm sięgnie po tłuszcz, ale jeśli jesteśmy słabo wytrenowani – nie dotrwamy do tego etapu. 

To jednak wcale nie jest najgorsza wiadomość. Po treningu nasz organizm chce jak najszybciej odbudować zużyte zapasy glikogenu i czujemy potężny głód. Zaczynamy jeść – często za dużo i niezdrowo. W efekcie zjadamy więcej niż spaliliśmy na treningu.

Nie oznacza to oczywiście, że po treningu nie powinniśmy jeść wcale. Dla organizmu – odnowa rezerwy energii jest bardzo istotna i jeśli nie dostarczymy mu paliwa – wykorzysta w tym celu własne mięśnie, co w efekcie doprowadzi do spadku metabolizmu.

Żeby temu zapobiec – musimy wypośrodkować dwie powyższe sytuacje. Czyli zjeść niewielki posiłek, który złożony będzie z węglowodanów oraz białka.

Najważniejsza jest równowaga!

Żeby zdrowo i efektywnie chudnąć konieczne jest zachowanie swojego rodzaju równowagi. Dieta to zdecydowanie 70% sukcesu – pozostałe 30% to odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny.

Ważne by dobrać sobie taką aktywność, którą zwyczajnie polubimy a następnie powolutku budować swoją wydolność. Dzięki temu będziemy mogli z czasem przejść do bardziej intensywnych form treningu. Takich, które skuteczniej spalają tkankę tłuszczową.

Zbyt intensywne treningi bez odpowiedniej regeneracji, w połączeniu z drakońską dietą – nie pomogą nam poradzić sobie z nadwagą i niechcianym tłuszczem. Mogą jedynie doprowadzić do kontuzji, zachwiania równowagi hormonalnej i wpędzić w depresję. A przecież nie o to nam chodzi.

Podobne tematy:
25.10.2019

Potrawy, które pomagają rozwijać masę mięśniową

Kiedy widzimy w internecie pięknie wyrzeźbioną kobietę lub mężczyznę - wydaje nam się zawsze, że taka osoba musi spędzać pół dnia na treningach. Jednak to nie jest do końca prawda. Wyrzeźbiona sylwetka to nie tylko siłownia i aktywność fizyczna. To przede wszystkim odpowiednie żywienie. Bez zdrowej i zbilansowanej diety - godziny...
14.10.2019

Trening EMS – najbardziej profesjonalny electro – trening

Dzisiaj, kiedy liczy się oszczędność każdej minuty, znalezienie czasu na regularne treningi robi się coraz trudniejsze.  Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest personalny trening metodą EMS. Ten rodzaj treningu, jest wysoce efektywną i oszczędną czasowo metodą treningową służącą modelowaniu sylwetki przy jednoczesnym  zwiększeniu siły i wytrzymałości. Przynosi również bardzo dobre efekty...
Komentarze 0
Nie odnaleziono żadnych komenatrzy. Bądź pierwszy!
Twój komentarz